Madde Ve Isı

   Maddeler küçük taneciklerden oluşmuştur.Bu tanecikler ATOM ve MOLEKÜLLERDİR. Moleküller sürekli titreşirler.Bu titreşme onların hareket enerjileri olduğunu ispatlar.(Kinetik Enerji)Moleküllerin hareket hızları farklıdır.Molekül hareketinin derecesi maddenin katı sıvı veya gaz olması ile bağlantılıdır.Aynı tür maddeler aynı sıcaklıkta olursa moleküllerinin hareketi de hemen hemen aynı olur.Kinetik enerji bir cismin hareketinden dolayı kazandığı enerjidir.

    ISI bir ENERJİDİR. Bir maddenin bütün moleküllerinin toplam kinetik(hareket) enerjisinin toplamına ISI denir.


SICAKLIK; bir maddenin moleküllerinin ortalama kinetik enerjisidir.

Bir kap içine koyduğumuz suyu ısıtmaya başlarsak sıvının molekülleri de hareketlenir.Ancak biz bu hareketi gözümüzle göremeyiz.Ama sıvının içine küçük tahta parçacıkları atarsak su ısındıkça tahta parçacıklarının hareket ettiğini görürüz.Suyun ısısı arttıkça tahta parçacıkları daha da süratlenir.Bu da bize ısınan sıvı moleküllerinin de hareket ettiğini gösterir.

   Bir demir kaşığı bir süre ocakta ısıtırsak demirin ucunun kızarmaya başladığını görürüz.Isı vermeye devam edersek kızarma dipten uca doğru ilerlemeye başlar.Katı moleküllerinin hareketini göremeyiz.Çünkü katılarda moleküller arasındaki bağlar çok kuvvetlidir moleküller birbirinden ayrılmaz. Sadece titreşim hareketi yaparlar.Isı arttıkça titreşim de artar.Isı sıcaklığı yüksek maddeden düşük maddeye doğru hareket eder.

ISININ YAYILMASI

Isı; katı sıvı ve gaz maddelerde üç yolla yayılır.

1.İletim
2. Taşıma (Konveksiyon)
3. Işıma (Radyasyon)

KATILARDA ISININ YAYILMASI
Katılarda ısı iletim yolu ile yayılır.Katıların molekülleri yer değiştirmediği için moleküller ısıyı dalga halinde her yöne iletir.
Her katı maddenin iletkenliği farklıdır.İletkenlik maddenin cinsine bağlıdır.Metaller ısıyı iyi iletirken cam plastik tahta gibi katılar ısıyı iyi iletmez.Isıyı iyi iletmeyen maddelere yalıtkan madde denir.

SIVILARDA ISININ YAYILMASI

Sıvılarda ısının yayılması moleküllerin hareketi ile olur.Bu şekilde olan ısı yayılmasına taşıma ya da konveksiyon denir.Sıvılarda moleküller birbirine bağlı olmadığı için ısı aldıkça hareket enerjileri artar.Isınan maddenin hacmi de artar.Öz kütlesi azalır.Öz kütlesi azalınca yukarı doğru yükselir.Yukarıda olan moleküller de aşağı doğru iner.İşte bu hareketle ısı bir yerden bir yere taşınmış olur.Tenceredeki suyun ısınması sobaların odayı ısıtması konveksiyon yolu ile olur.

GAZLARDA ISININ YAYILMASI

Gazlarda ısının yayılması ya taşıma(konveksiyon) ya da ışıma (radyasyon) yolu ile olur.
Işıma yolu ile olan yayılmada ısınan maddelerin sıcaklığı artar.Sıcaklık artması maddenin rengine ve yüzeyinin durumuna göre değişir.Mat ve koyu renkli olan cisimler ısıyı emer parlak ve açık renkli olan cisimler ise ısıyı yansıtır. Bu yüzden kışın koyu renk yazın açık renk giysiler giyeriz.
Güneş Dünya’yı ışıma yolu ile ısıtır.Güneş ile Dünya arasında uzay boşluğu vardır.Güneş’in kızılötesi ışınları boşlukta yayılabilir.Gece yeryüzünün soğumasının nedeni Dünya’dan uzaya bu görünmeyen ışınların yayılmasıdır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s